twitter
@footballport

 

taça de portugal 2015/16

footballportugal

Round 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / quarter-finals / semi-finals / FINAL

 

FINAL

22/05/16

FC Porto 2-2 Sporting Braga (aet)
(André Silva 61, 90+1 / Rui Fonte 12, Josué 58)

Braga win 2-4 on penalties

1-0 Layún (FCP)
1-1 Pedro Santos (SCB)
1-1 X Herrera, saved Marafona (FCP)
1-2 Stojiljkovic (SCB)
2-2 Rúben Neves (FCP)
2-3 Hassan (SCB)
2-3 X Maxi Pereira, saved Marafona (FCP)
2-4 Marcelo Goiano (SCB)

* Sporting Braga cup-winners 2015/16 *

 

 

Semi-finals

2nd legs

Rio Ave 0-0 Sporting Braga (03/03) (agg 0-1)
FC Porto 2-0 Gil Vicente (02/03) (agg 5-0)

1st legs

Sporting Braga 1-0 Rio Ave (04/02)
Gil Vicente 0-3 FC Porto (03/02)

 

Quarter-finals

13/01/16

Gil Vicente (II) 1-0 Nacional (16.00)
Rio Ave 3-0 Estoril (16.30)
SC Braga 2-0 Arouca (18.30)
Boavista 0-1 FC Porto (20.30)

(All the remaining clubs are from the top tier, except for Gil Vicente (Segunda Liga) .)

 

Fifth Round Results

I = Primeira Liga; II = Segunda Liga; CP = Campeonato de Portugal, formerly Campeonato Nacional de Seniores (CNS, 3rd tier)

15/12/15

Vitória de Setúbal (I) 1-1 Rio Ave (I) (aet, 1-3 on penalties)

16/12/15

Amarante (CP) 1-2 Arouca (I)
Aves (II) 1-1 Nacional (I) (2-2 aet, 2-4 on penalties)
Braga (I) 3-3 Sporting (I) (4-3 aet)
Estoril (I) 1-0 Penafiel (II)
Feirense (II) 0-1 FC Porto (I)
Gil Vicente (II) 1-1 Portimonense (II) (aet, 4-3 on penalties)

17/12/15
Boavista (I) 1-0 Académica (I)

 

Fourth Round Results

I = Primeira Liga; II = Segunda Liga; CP = Campeonato de Portugal, formerly Campeonato Nacional de Seniores (CNS, 3rd tier)

20, 21 or 22/11/15

Farense (II) 0-1 Sporting Braga (L)
Sporting (L) 2-1 Benfica (L)
Trofense (CP) 0-0 Académica (L), (1-4 pens)
Nacional (L) 5-0 Cova da Piedade (CP)
Atlético da Malveira (CP) 0-1 Feirense (II)
Benfica e Castelo Branco (CP) 1-3 Gil Vicente (II)
Desportivo das Aves (II) 3-3 União da Madeira (L), (5-4 pens)
Fafe (CP) 1-1 Penafiel (II), (1-3 pens)
Portimonense (II) 3-2 Belenenses (L)
Paços de Ferreira (L) 1-2 Rio Ave (L)
Casa Pia (CP) 0-1 Vitória de Setúbal (L)
Boavista (L) 1-0 Operário (CP)
Arouca (L) 0-0 Desportivo de Chaves (II), (6-5 pens)
Caldas (CP) 0-1 Estoril-Praia (L)
Angrense (CP) 0-2 FC Porto (L)
Amarante (CP) 1-0 Marítimo (L)

 

Third Round Results

(The top flight teams enter the competition in the 3rd Round, playing away if drawn against a team from a lower division.)

I = Primeira Liga; II = Segunda Liga; CNS = Campeonato Nacional de Seniores (3rd tier); D = Distritais (district leagues)

18/10/15

Loures (CNS) 1-2 Boavista (I)
União FC (D) 0-3 Rio Ave (I)
Vianense (CNS) 1-2 Benfica (I)
Leixões (II) 1-2 Arouca (I)
Gil Vicente (II) 2-1 Tondela (I)
Sanjoanense (CNS) 1-5 Académica (I)
Coruchense (CNS) 0-2 Vitória Setúbal (I)
Varzim (II) 0-2 FC Porto (I)
Penafiel (II) 2-0 Vitória Guimarães (I)
Académico de Viseu (II) 0-3 Sporting Braga (I)
Naval (CNS) 1-7 Paços de Ferreira (I)
Mosteirense (D) 0-6 Nacional (I)
Gondomar (CNS) 0-1 Estoril (I)
Sertanense (CNS) 1-5 União de Madeira (I)
Lusitânia Lourosa (CNS) 0-2 Marítimo (I)
Vilafranquense (D) 0-4 Sporting (I)
Olhanense (II) 0-1 Belenenses (I)
Desportivo das Aves (II) 3-2 Moreirense (I)
Operário (CNS) 1-0 Salgueiros 08 (CNS)
Farense (II) 1-0 Rio Tinto (D)
Trofense (CNS) 1-0 Santa Clara (II)
Coimbrões (CNS) 2-3 Fafe (CNS)
Casa Pia (CNS) 3-1 Oriental (II)
Amarante (CNS) 2-2 Bragança (CNS), (3-2 pens)
Louletano (CNS) 0-5 Desportivo de Chaves (II)
Cova da Piedade (CNS) 4-3 Alcanenense (CNS)
Malveira (CNS) 3-0 Praiense (CNS)
Angrense (CNS) 4-1 Torre Moncorvo (D)
Atlético dos Arcos (D) 0-3 Caldas (CNS)
Pampilhosa (CNS) 0-5 Portimonense (II)
Famalicão (II) 1-1 Feirense (II), (4-5 pens)
Leiria e Marrazes (D) 1-5 Benfica de Castelo Branco (CNS)

 

Second Round Results

(Teams from the Segunda enter in the 2nd Round and play away if drawn against a team from a lower division).

IIL = Segunda Liga; CNS = Campeonato Nacional de Seniores (3rd tier); D = Distritais (district leagues)

26/09/15

Trofense (CNS) 1-1 Atlético (II), (2-2 aet, 4-3 pens)
União de Leiria (CNS) 0-0 D. Chaves (II), (3-4 pens)
Sabugal (CNS) 0-2 Feirense (II)
Viana do Alentejo (D) 1-1 Naval (CNS), (1-2 aet)
Moura (CNS) 0-0 Angrense (CNS), (1-2 aet)

27/09/15

Coruchense (CNS) 0-0 Oliveirense (II), (4-3 pens)
Lagoa (D) 0-3 Penafiel (II)
Limianos (CNS) 0-1 Desportivo das Aves (II)
Águeda (D) 0-2 Académico de Viseu (II)
Amiense (D) 0-1 Portimonense (II)
Real (CNS) 1-3 Oriental (II)
Almancilense (CNS) 0-2 Olhanense (II)
Pampilhosa (CNS) 1-0 Mafra (II)
Oliveira do Douro (D) 3-5 Gil Vicente (II)
Maria da Fonte (D) 0-2 Varzim (II)
Oliveira do Hospital (CNS) 2-2 Farense (II), (3-4 aet)
Alcanenense (CNS) 2-2 Sporting Covilhã (II), (4-3 pens)
Castrense (CNS) 0-5 Famalicão (II)
Sacavenense (CNS) 0-3 Atlético da Malveira (CNS)
Águias Moradal (CNS) 1-2 Salgueiros 08 (CNS)
1.º Dezembro (CNS) 2-2 Sanjoanense (CNS), (2-3 aet)
Vilafranquense (D) 8-1 Manteigas (D)
Praiense (CNS) 4-0 Montalegre (D)
Leiria e Marrazes (D) 2-2 Mondinense (CNS), (3-2 aet)
Atlético dos Arcos (D) 2-0 Alcochetense (D)
Vitorino de Piães (D) 0-1 Torre de Moncorvo (D)
Mortágua (CNS) 1-2 Rio Tinto (D)
Cova da Piedade (CNS) 2-1 Lusitano VRSA (CNS)
Crato (CNS) 0-0 Loures (CNS), (0-2 aet)
Amarante (CNS) 8-0 São Roque (D)
Gafanha (CNS) 1-1 Fafe (CNS), (1-2 aet)
São Martinho (CNS) 0-1 Benfica de Castelo Branco (CNS)
Caldas (CNS) 2-1 Tirsense (CNS)
Minas de Argozelo (CNS) 1-3 Sertanense (CNS)
Oliveira de Frades (CNS) 0-0 Coimbrões (CNS), (0-1 aet)
Ideal (CNS) 0-2 Mosteirense (D)
União FC (D) 3-1 Camacha (CNS)
Alcobaça (D) 0-5 Casa Pia (CNS)
Estarreja (CNS) 1-2 Lusitânia de Lourosa (CNS)
Gondomar (CNS) 3-1 Anadia (CNS)
Louletano (CNS) 2-1 Freamunde (II)
Pinhalnovense (CNS) 0-0 Leixões (II), (0-2 aet)
Amares (D) 1-1 Operário (CNS), (1-2 aet)
Bragança (CNS) 4-1 Lusitano Vildemoinhos (CNS)
Bustelo (CNS) 1-1 Vianense (CNS), (2-2 aet, 2-4 pens)
Pedras Rubras (CNS) v Santa Clara (II), postponed - problems with flight

(Clubs who had a bye in the First Round: Alcochetense, Casa Pia, Manteigas, Leiria Marrazes, Vitorino de Piães, Sabugal, Almancilense, Coimbrões, Mosteirense, Gafanha, Limianos, São Roque, Amiense e Bustelo.)

 

First Round Results

06/09/15

(The first round is divided up regionally.)

CNS = Campeonato Nacional de Seniores (3rd tier); D = Distritais (district leagues)

SERIES A:
União Torcatense (CNS) 2-2 (3-3 aet, 2-3 pens) Maria da Fonte (D)
Águia (D) 2-2 (3-3 aet, 2-4 pens) Amares (D)
Atlético Arcos (D) 0-0 (0-0 aet, 3-1 pens) Limianos (CNS)
Vianense (CNS) 1-0 Neves (CNS)
Montalegre (D) 0-0 (1-0 aet) Vitorino Piães (D)
Pontassolense (D) 0-4 Minas Argozelo (CNS)
Vilaverdense (CNS) 1-2 Bragança (CNS)
Camacha (CNS) 2-1 Juventude Pedras Salgadas (CNS)

SERIES B:
São Martinho (CNS) 2-0 Arões SC (CNS)
Fafe (CNS) 1-0 Vizela (CNS)
Mondinense FC (CNS) 3-2 Mirandela (CNS)
Tirsense (CNS) 0-0 (0-0 aet, 4-2 pens) Felgueiras (CNS)
Vila Real (CNS) 2-2 (2-3 aet) Amarante (CNS)
Pedras Rubras (CNS) 1-0 Oliveirense (CNS)
Trofense (CNS) 1-0 Sobrado (CNS)

SERIES C:
Sanjoanense (CNS) 4-1 Sousense (CNS)
Gondomar (CNS) 2-1 Coimbrões (CNS)
Bustelo (CNS) 0-1 Lusitânia Lourosa (CNS)
Cinfães (CNS) 0-0 (0-1 aet) Salgueiros 08 (CNS)
Régua (D) 1-3 Rio Tinto (D)
São Roque (D) 1-2 Torre de Moncorvo (D)
Oliveira do Douro (D) 3-3 (4-3 aet) Cesarense (CNS)

SERIES D:
Lusitano de Vildemoinhos (CNS) 2-0 Gafanha (CNS)
Estarreja (CNS) 2-2 (5-2 aet) Carregal do Sal (D)
Tourizense (CNS) 1-2 Oliveira Hospital (CNS)
Oliveira Frades (CNS) 4-0 Manteigas (D)
Águeda (D) 4-0 Trancoso (D)
Anadia (CNS) 5-3 Sabugal (CNS)
Penalva Castelo (D) 2-2 (2-3 aet) Mortágua (CNS)

SERIES E:
Angrense (CNS) 2-1 Académica SF (CNS)
Rabo Peixe (D) 1-4 União Lorvão (D)
Ideal (CNS) 3-0 Vigor Mocidade (D)
Pampilhosa (CNS) 7-0 Estação (D)
Praiense (CNS) 7-0 Mira Mar (D)
Nogueirense (CNS) 2-4 Naval 1.º de Maio (CNS)
Águias Moradal (CNS) v Fayal (D), 16/09
Alcains (D) v Clube Operário (CNS), 23/09

SERIES F:
Alcanenense (CNS) 2-1 Elétrico (CNS)
Peniche (CNS) 1-2 Caldas (CNS)
Vitória Sernache (CNS) 1-1 (1-1 aet, 1-2 pens) Crato (CNS)
Benfica de Castelo Branco (CNS) 9-0 Amiense (D)
Leiria Marrazes (D) 0-1 Alcobaça (D)
Comércio Indústria Tomar (D) 0-7 UD Leiria (CNS)
Sertanense (CNS) 4-0 Gavionenses (D)

SERIES G:
Alcochetense (D) 0-1 Loures (CNS)
Malveira (CNS) 5-2 Barreirense (CNS)
Mosteirense (D) 1-4 1.º Dezembro (CNS)
Redondense (D) 0-2 Sacavenense (CNS)
Real (CNS) 3-1 Sintrense (CNS)
Cova Piedade (CNS) 1-0 Torreense (CNS)
Coruchense (CNS) 2-1 Povoense (D)
Casa Pia (CNS) 1-3 Vilafranquense (D)

SERIES H:
Almansilense (CNS) 0-1 Moura (CNS)
Praia Milfontes (D) 2-2 (2-3 aet) Viana Alentejo (D)
Pinhalnovense (CNS) 2-0 Atlético Reguengos Monsaraz (CNS)
Lagoa (D) 1-1 (1-1 aet, 4-3 pens) Amora (D)
Juventude de Évora (CNS) 0-5 Louletano (CNS)
Castrense (CNS) 2-0 Vasco Gama (D)
Lusitano VRSA (CNS) 2-0 Moncarapachense (D)
 

[fp home] [liga] [taças] [taça de portugal 2014/15] [taça da liga 2016/17] [europe] [seleção] [articles] [various] [archive] [contacts/ links] [about fp]