twitter
@footballport

 

taça de portugal 2016/17
Taça

footballportugal

Round 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / QF / SF / Final

 

I = Primeira Liga
II = Ledman Ligapro (second tier)
CP = Campeonato de Portugal (third tier)
D = district leagues

 

 

FINAL

28/05/17
Vitória de Guimarães 1-2 Benfica
(Zungu 78 / Jiménez 48, Sálvio 53)

BENFICA - TAÇA DE PORTUGAL WINNERS 2016/17

 

Semi-finals (2 legs)

28/02/17 (1st leg)
Estoril
1-2 Benfica (20.15)

05/04/17 (2nd leg)
Benfica 3-3 Estoril (20.15)

*** Benfica qualify for the Final (5-4 on aggregate)***

01/03/17 (1st leg)
Vitória de Guimarães
2-0 Chaves (20.15)

04/04/17 (2nd leg)
Chaves
3-1 Vitória de Guimarães (20.15)

*** Vitória de Guimarães qualify for the Final (on away goals)***

 

Quarter-finals

17/01/17
Estoril
(I) 2-1 Académica (II) (18.15)
Chaves (I) 1-0 Sporting (I) (20.15)

18/01/17
Sporting Covilhã (II) 0-1 Vitória de Guimarães (I) (18.30)
Benfica (I) 6-2 Leixões (II) (20.30)

 

Fifth round results

14/12/16
Leixões
(II) 2-1 Tondela (I)
Real (CP) 0-3 Benfica (I)
Estoril (I) 2-2 Sanjoanense (CP) (4-2 aet)
Torreense (CP) 2-3 Chaves (I)
Sporting Braga (I) 1-2 Sporting Covilhã (II)
Académica (II) 1-0 Penafiel (II)
Vitória de Setúbal (I) 0-1 Sporting (I)

15/12/16
Vitória de Guimarães (I) 1-0 Vilafranquense (CP)

 

Fourth round results

13/11/16
Varzim (II) 0-1 Sporting Covilhã (II) (15.00)

17/11/16
Sporting (I) 5-1 Praiense (CP) (20.15)

18/11/16
Chaves
(I) 0-0 FC Porto (I) (20.15) (3-2 pens)

19/11/16
Benfica
(I) 6-0 Marítimo (I) (20.15)
Estoril (I) 2-0 Cova da Piedade (II) (16.00)
Feirense (I) 0-0 Académica (II) (16.00) (4-5 pens)
Sanjoanense (CP) 1-0 Gil Vicente (II) (15.00)

20/11/16

Benfica Castelo Branco (CP) 0-2 Vitória de Setúbal (I) (15.00)
Real (CP) 2-0 Olhanense (II) (15.00)
Oriental (CP) 1-1 Leixões (II) (15.00) (1-2 aet)
Vilafranquense (CP) 1-0 Paços de Ferreira (I) (15.00)
Aljustrelense (CP) 1-2 Tondela (I) (15.00)
Sporting Braga (I) 2-1 Santa Clara (II) (15.00)
Torreense (CP) 1-0 Nacional (I) (15.00)
Vizela (II) 0-1 Penafiel (II) (15.00)
Boavista (I) 1-1 Vitória de Guimarães (I) (19.15) (1-2 aet)

 

Third round results

13/10/16
Famalicão (II) 0-1 Sporting (I) (20.15)

14/10/16
Sporting Covilhã
(II) 0-0 Freamunde (II) (15.00) (1-0 aet)
1.º Dezembro (CP) 1-2 Benfica (I) (20.15)

15/10/16
União de Leiria (CP) 0-2 Boavista (I) (16.00)
Aves (II) 0-0 Paços de Ferreira (I) (16.00) (1-2 aet)
Penafiel (II) 0-0 Amarante (CP) (16.00) (1-0 aet)
Fátima (CP) 1-2 Olhanense (II) (16.00)
Oliveirense (CP) 1-3 Sporting Braga (I) (17.00)
Gafanha (CP) 0-3 FC Porto (I) (20.15)

16/10/16
Sertanense (CP) 0-4 Tondela (I) (15.00)
Real (CP) 1-0 Arouca (I) (15.00)
Alcanenense (CP) 1-2 Feirense (II) (15.00)
Académica (II) 2-0 Belenenses (I) (19.15)
Trofense (CP) 0-0 Vitória de Setúbal (I) (16.00) (2-4 pens)
Santa Clara (II) 1-1 Rio Ave (I) (12.00) (4-2 pens)
Santa Iria (D) 0-2 Vitória de Guimarães (I) (15.00)
Naval (CP) 0-4 Marítimo (I) (15.00)
Estarreja (CP) 1-3 Nacional (I) (14.30)
Caldas (CP) 0-1 Estoril (I) (15.00)
Vizela (II) 1-0 Moreirense (I) (15.00)
União de Madeira (II) 0-1 Chaves (I) (15.00)
Mortágua (CP) 0-1 Cova da Piedade (II) (15.00)
Praiense (CP) 3-1 Farense (CP) (16.00)
Gil Vicente (II) 0-0 Casa Pia (CP) (15.00) (4-1 pens)
Aljustrelense (CP) 1-0 Limianos (CP) (15.00)
Cinfães (CP) 0-1 Benfica Castelo Branco (CP) (15.00)
Torreense (CP) 2-0 Académico Viseu (II) (15.00)
Oriental (CP) 2-0 Barreirense (CP) (15.00)
Varzim (II) 3-0 Recreio Águeda (CP) (15.00)
Merelinense (CP) 2-2 Leixões (II) (15.00) (6-7 pens)
Sanjoanense (CP) 2-1 Lusitano VRSA (CP) (15.00)
Sernache (CP) 0-1 Vilafranquense (CP) (15.00)

 

Second round results

(* = recovered from first round)

24/09/16

Moimenta da Beira (CP) 0-0 União da Madeira (II) (1-3 pens)
Lusitano de Évora* (D) 0-3 Santa Clara (II)
Viana do Alentejo (CP) 1-2 Cova da Piedade (II)
São Roque* (D) 0-3 Caldas (CP)

25/09/16

Estarreja (CP) 3-1 Ponte da Barca (CP)
Maria da Fonte (D) 0-3 União Torreense (CP)
Coimbrões (CP) 2-5 Praiense (CP)
Sanjoanense (CP) 6-1 Juventude Pedras Salgadas (CP)
Torre de Moncorvo (CP) 0-3 Cinfães (CP)
Alcains (D) 0-4 Limianos (CP)
Benfica e Castelo Branco (CP) 3-1 Santa Eulália (D)
Barreirense (CP) 3-0 Valadares Gaia (D)
Penalva Castelo (D) 0-4 Amarante (CP)
Trofense (CP) 6-1 Beira-Mar (CP)
Real (CP) 3-2 São Martinho (CP)
1.º Dezembro (CP) 2-0 Sporting Lourel* (D)
Camacha (CP) 1-1 Vitória Sernache (CP) (3-4 pens)
Águeda (CP) 1-1 Sousense* (CP) (2-1 aet)
Armacenenses (CP) 2-3 Aljustrelense (CP)
Alcanenense (CP) 1-1 Sendim* (D) (4-2 aet)
Atlético dos Arcos (D) 0-2 Gafanha (CP)
Beneditense (D) 0-3 Santa Iria (D)
Vilafranquense* (CP) 1-0 Vilaverdense (CP)
Loures (CP) 1-2 Oriental (CP)
Gouveia* (CP) 1-2 Académica (II)
Cerva* (D) 0-5 Freamunde (II)
Mosteirense (D) 0-2 Famalicão (II)
UD Leiria (CP) 2-2 Portimonense (II) (4-3 pens)
Pedras Rubras (CP) 0-0 Leixões (II) (0-1 aet)
Anadia* (CP) 0-0 Varzim (II) (2-4 pens)
Naval* (CP) 3-2 Fafe (II)
UD Oliveirense (CP) 1-1 Penafiel (II) (4-5 pens)
Casa Pia* (CP) 2-1 Pinhalnovense (CP)
Lusitano de VRSA (CP) 2-0 Fabril Barreiro (CP)
Barrosas* (D) 2-3 AD Oliveirense (CP)
Almancilense (CP) 0-2 Merelinense (CP)
Fátima (CP) 1-0 Pampilhosa* (CP)
Moura (CP) 0-4 Aves (II)
Sertanense (CP) 1-1 Lusitano de Vildemoinhos (CP) (2-1 aet)
Rabo Peixe* (D) 0-2 Gil Vicente (II)
Sacavenense (CP) 0-1 Olhanense (II)
Gafetense (CP) 1-3 Académico de Viseu (II)
Joane (D) 0-1 Covilhã (II)
Ginásio de Alcobaça (CP) 0-2 Vizela (II)
Angrense (CP) 0-0 Farense (CP) (0-2 aet)
Gavionenses* (D) 2-2 Mortágua (CP) (2-3 aet)

 

First round results

04/09/16

Juventude Pedras Salgadas 1-0 Bragança
Merelinense 3-0 Cerveira
Vilar Perdizes 0-3 Vilaverdense
Ponte da Barca 1-0 Montalegre (CP)
Mirandela 2-2 Maria da Fonte (2-4 pens)
Atlético dos Arcos 0-0 União Torcatense (1-0 aet)
Águia FC 1-5 Limianos (CP)
Cruzado Canicense 1-4 Pedras Rubras (CP)
Cerva 0-2 Amarante
Trofense 5-0 Caniçal
AD Oliveirense 8-1Sendim
Joane 0-0 Barrosas (4-2 pens)
Camacha 1-1 Felgueiras 1932 (4-2 pens)
Aliança Gandra 0-1Santa Eulália
São Martinho 6-0 Raimonda
Cinfães 4-0 Sp. Espinho
Sanjoanense 2-2 Salgueiros (4-2 aet)
Cesarense 1-1 Moimenta da Beira (2-4 pens)
Coimbrões 3-0 Gondomar
Torre de Moncorvo 1-1 Aguiar da Beira (4-2 pens)
Valadares Gaia 2-0 Souzense
Trancoso 0-2 UD Oliveirense
Lusitano de Vildemoinhos 3-1 Sátão
Estarreja 4-1 Pampilhosa
Mortágua 1-0 Nogueirense
Penalva Castelo 2-2 Académica SF (4-3 aet)
Águeda 0-4 Tourizense
Gafanha 1-1 Anadia (6-5 pens)
Gouveia 0-4 Beira Mar
Fátima 2-0 Carapinheirense
Académico do Fundão 0-1 Vitória Sernache
Vinha da Rainha 1-4 Alcanenense
Sertanense 1-0 Marinhense
Benfica e Castelo Branco 8-0 Naval 1.º de Maio
União de Leiria 10-0 Gavionenses
Alcains 2-0 Oleiros
Ginásio de Alcobaça 1-0 Sourense
Loures 2-1 Vilafranquense
Cartaxo 1-1 Mosteirense (2-2 aet, 4-5 pens)
Lourel 1-2 Beneditense
Sintrense 0-1 Gafetense
União Torreense 1-0 Mafra
Santa Iria 2-1 Malveira
Fazendense 0-3 Caldas (CP)
Angrense 1-0 São Roque
Ideal 0-2 Praiense
Sacavenense 4-0 Atlético
Real 3-0 Rabo Peixe
Lusitânia 2-3 1.º Dezembro
Barreirense 1-1 Operário (2-1 aet)
Flamengos 0-4 Oriental (CP)
Casa Pia 1-1 Fabril Barreiro (2-2 aet, 10-11 pens)
Lusitano de VRSA 3-0 Louletano
Armacenenses 6-1 Redondense
Pinhalnovense 2-0 Lagoa
Almancilense 1-0 Amora
Viana do Alentejo 3-0 Quarteirense
Moura 2-0 Beira Mar de Almada
Praia Milfontes1-4 Aljustrelense
Lusitano de Évora 0-2 Farense

 

 

[fp home] [liga] [taças] [taça de portugal 2014/15] [taça da liga 2016/17] [europe] [seleção] [articles] [various] [archive] [contacts/ links] [about fp]