twitter
@footballport

 

taça de portugal 2017/18

footballportugal

Taça

 

Rounds: 1 / 2 / 3 / 4

 

I = Primeira Liga
II = Ledman Ligapro (second tier)
CP = Campeonato de Portugal (third tier)
D = district leagues

 

Fourth round

16/11/17
Sporting
(I) 2-0 Famalicão (II) (20.30)
(Coates 65, Bas Dost 81)

17/11/17
FC Porto
(I) 3-2 Portimonense (I) (20.30)
(Danilo 5, Aboubakar 90+1, Brahimi 90+6 / Wellington 30, Pedro Sá 69)

18/11/17
Benfica
(I) 2-0 Vitória de Setúbal (I) (18.15)
(Cervi 25, Krovinovic 81)

Rio Ave (I) 1-0 Sporting Braga (I) (20.30)
(Guedes 36)

19/11/17
Farense
(CP) 2-1 Leixões (II) (15.00)
(Leonardo Tomé 37, Okechukwu Irobiso 56 / Jaime Simões 27)

Praiense (CP) 3-2 Vilafranquense (CP) (15.00) (aet, FT 1-1)
(Cristiano 6, David Augusto 114, Cristiano Magina 117 / Diogo Izata 26, Lucas Linhares 97)

Caldas (CP) 1-1 Arouca (II) (15.00) (aet, 4-2 pens)
(João Rodrigues 30 / Rui Areias 75)

Vizela (CP) 2-2 Vilaverdense (CP) (15.00) (aet, FT 1-1, 2-4 pens)
(Pedro Correia 25, Abdul Yakubu 105 / José Cerqueira 13, Pedro lemos 120)

Académica (II) 1-0 Nacional (II) (15.00)
(Mário Tomás 61)

AD Oliveirense (CP) 2-3 Marítimo (I) (15.00) (aet, FT 2-2)
(Apolo Silva 37, 83 / Jean Silva 41, Rodrigo Pinho 90, 105)

Santa Clara (II) 2-0 Chaves (I) (15.00)
(Fernando Santos 20, Vítor Alves 23)

União de Leiria (CP) 0-3 Desportivo das Aves (I) (15.00)
(Vanderley Dias Marinho 27, Vítor Gomes 66, Amílton Minervino da Silva 83)

União de Madeira (II) 4-2 Freamunde (CP) (15.00)
(Gonçalo Nuno da Silva Abreu 10, 43, Luán Santos 47, 57 pen / Miguel António Teixeira Ferreira Pedro 17, Thierno Niang 26)

SC Ideal (CP) 1-4 Cova da Piedade (II) (15.00)
(Hélder Arruda 82 / Michael Silva 8, Willyan Rocha 28, Hugo Firmino 35, Constantono Vaz 40)

Moreirense (I) 5-2 Felgueiras 1932 (CP) (15.00)
(Goba Zakpa og 22, Arsénio 42, Angelo Neto 45, Frederic Macial 82, 90 / Cláudio Ribeiro 79, Ricardo Fernandes 89)

Vitória de Guimarães (I) 2-1 Feirense (I) (20.15)
(Héldon Ramos 4, Raphael Bellloli 58 / João Silva 77)

 

Third round
(Teams from the Liga [top tier] enter)

12/10/17
Oleiros (CP) 2-4 Sporting (I) (20.15)

13/10/17
Lusitano Ginásio Clube (D) 0-6 FC Porto (I) (20.15)
(to be played at Belenenses’ Restelo stadium in Lisbon)

14/10/17
Olhanense (CP) 0-1 Benfica (I) (19.00)
(to be played at the Estádio do Algarve)
Torcatense (CP) 0-1 Marítimo (I) (15.00)
Vasco da Gama (D) 1-6 Vitória de Guimarães (I) (15.00)
Cova da Piedade (II) 1-1 Anadia (CP) (4-3 pens) (16.00)
São Martinho (CP) 2-3 Sporting Braga (I) (18.00)
Académico (II) 0-0 Feirense (I) (aet, 3-4 pens) (16.00)

15/10/17
Vilaverdense
(CP) 1-0 Boavista (I) (15.00)
Moura (CP) 0-0 Portimonense (I) (15.00) (6-7 pens)
Farense (CP) 1-0 Estoril (I) (15.00)
Vila Real (D) 0-1 Aves (I) (15.00)
Académica (II) 1-1 Paços de Ferreira (I) (19.00) (2-1 aet)
Santa Clara (II) 2-1 Belenenses (I) (15.00)
Canelas 2010 (CP) 1-3 Moreirense (I) (15.00)
Fátima (CP) 0-3 Chaves (I) (15.00)
Leixões (II) 1-1 Tondela (I) (15.00) (3-2 aet)
Pinhalnovense (CP) 1-1 Vitória de Setúbal (I) (15.00) (1-2 aet)
Sanjoanense (CP) 0-4 Rio Ave (I) (15.00)
União de Madeira (II) 3-2 Oriental (CP) (15.00)
Vilafranquense (CP) 1-1 Casa Pia (CP) (15.00) (2-1 aet)
Alta Lisboa (D) 0-2 Famalicão (II) (15.00)
Operário (D) 2-4 Felgueiras 1932 (CP) (11.00)
Praiense (CP) 4-1 Alcains (D) (15.00)
Gafanha (CP) 0-0 Freamunde (CP) (15.00) (3-4 pens)
Arouca (II) 3-0 Coruchense (CP) (15.00)
AD Oliveirense (CP) 0-0 Torreense (CP) (15.00) (5-4 pens)
União de Leiria (CP) 2-0 Sporting Espinho (CP) (15.00)
Cesarense (CP) 1-2 Caldas (CP) (15.00)
Vizela (CP) 3-1 Sintrense (CP) (15.00)
Nacional (II) 4-2 Merelinense (CP) (15.00)
Amarante (CP) 1-1 SC Ideal (CP) (15.00) (4-5 pens)

 

Second round
(Teams from the Ledman Ligapro [second tier] enter)

23/09/17
Gondomar (CP) 0-1 Santa Clara (II)
Mirandela* (CP) 1-2 Académica (II)
Ideal (CP) 1-0 Almodôvar (D)

24/09/17
Vilafranquense
* (CP) 1-0 Penafiel (II)
Clube Condeixa (D) 1-3 Nacional (II)
Coimbrões (CP) 1-3 Famalicão (II)
Vila Real* (D) 1-0 Oliveirense (II)
Amarante (CP) 1-0 Varzim (II)
Vizela (CP) 2-1 Covilhã (II)
Lusitano Vildemoinhos (CP) 0-1 Académico Viseu (II)
Moura (CP) 1-0 Gil Vicente (II)
Merelinense (CP) 3-1 Real (II)
Minas Argozelo (CP) 0-4 Cova da Piedade (II)
Sourense* (CP) 0-2 Leixões (II)
Sertanense* (CP) 0-2 União da Madeira (II)
Sacavenense (CP) 0-1 Arouca (II)
Águias Vimioso (D) 2-3 Vasco Gama* (CP)
Caldas (CP) 1-0 Montijo (CP)
Pedras Rubras (CP) 0-4 Anadia (CP)
Idanhense (D) 0-4 São Martinho (CP)
Torcatense (CP) 2-0 Lusitano VRSA (CP)
Felgueiras 1932 (CP) 2-1 Juventude Pedras Salgadas (CP)
Cesarense (CP) 3-2 Águias Moradal (CP)
Sporting Espinho (CP) 1-0 Moncarapachense (CP)
Benfica e Castelo Branco (CP) 0-2 União Leiria (CP)
Trofense (CP) 0-1 Sintrense (CP)
Freamunde (CP) 4-2 Maria da Fonte (D)
Guadalupe (CP) 2-3 Operário (CP)
Sanjoanense (CP) 3-0 Crato* (D)
Canelas 2010 (CP) 3-0 Resende (D)
Pinhalnovense* (CP) 4-0 Leiria e Marrazes* (D)
Fátima (CP) 2-0 Eléctrico (CP)
Casa Pia (CP) 5-0 Canaviais* (D)
Mortágua (CP) 0-2 Torreense (CP)
Lusitano (D) 4-1 Pêro Pinheiro (CP)
Oleiros (CP) 3-0 Sousense (CP)
Gafanha (CP) 2-3 Lourinhanense* (D)
Olhanense (CP) 4-1 Lamego* (D)
Amora (D) 2-3 Farense (CP)
Alta Lisboa (D) 3-2 Salgueiros (CP)
Coruchense* (CP) 5-2 Mondinense* (CP)
Esmoriz (D) 0-1 Vilaverdense (CP)
Oliveirense (CP) 2-1 Mafra (CP)
Bragança* (CP) 1-1 Alcains* (D) (4-5 pens)
Praiense (CP) 2-0 Louletano (CP)
Marinhense (CP) 0-1 Oriental* (CP)

(* These teams were retrieved from the first round)

 

First round
(Teams from the district leagues and the Campeonato de Portugal [3rd tier])

02/09/17
Vitória do Pico
(D) 0-3 Amora (D)

03/09/17
Juventude Pedras Salgadas (CP) 2-0 Montalegre (CP)
Esposende (D) 1-1 União Torcatense (CP), (1-2 aet)
Merelinense (CP) 1-1 Cerveira (D), (3-1 aet)
Vimioso (D) 1-0 Mon
ção (D)
Vilaverdense (CP) 2-0 Bragança (CP)
Atlético Arcos (D) 3-5 Minas Argozelo (CP) 
Maria da Fonte (D) 1-1 Mirandela (CP), (5-4 pens)
Pedras Rubras (CP) 3-1 Camacha (CP)
Trofense (CP)
1-0 Arões (CP)
Sendim (D) 0-5 AD Oliveirense (CP)
Felgueiras 1932 (CP)
4-0 Machico (D)
Câmara Lobos (CP) 0-2 Freamunde (CP)
Vizela (CP)
0-0 Mondinense (CP), (3-0 aet)
Fafe (CP) 0-0 Amarante (CP), (0-1 aet)
São Martinho (CP) 1-1 Vila Real (D), (2-1 aet)
Cinfães (CP) 1-1 Salgueiros (CP), (2-2 aet, 4-5 pens)
Resende (D) 1-0 Lamego (D)
Sousense (CP) 2-0 Paredes (D)
Canelas (CP) 3-2 União de Lamas (D)
Coimbrões (CP)
1-0 Rio Tinto (D)
Régua (D) 1-3 Gondomar (CP)
Sporting de Espinho (CP)
0-0 Gandra (CP), (4-3 pens)
Tocha (D) 1-2 Esmoriz (D)
Sanjoanense (CP)
3-2 Sabugal (D)
Anadia (CP) 1-0 Águeda (CP)
Lusitano Vildemoinhos (CP)
4-1Fornos Algodres (CP)
Figueirense (D) 1-5 Mortágua (CP)
Ferreira de Aves (CP) 0-1 Cesarense (CP)
Nogueirense (CP) 0-1
Gafanha (CP)
Fátima (CP)
4-0 Mação (D)
Alcanenense (CP) 0-0 Oleiros (CP), (4-5 pens)
Clube Condeixa (D)
3-0 Sporting de Pombal (D)
Sertanense (CP) 0-2 Marinhense (CP)
Riachense (D) 0-0 Idanhense (D), (0-2 aet)
Benfica e Castelo Branco (CP) 5-1 Leiria Marrazes (D)
Alcains (D) 1-2 Águias Moradal (CP)
União de Leiria (CP)
3-0 Sourense (CP)
Lourinhanense (D) 0-2 Caldas (CP)
Mosteirense (D) 0-3 Eléctrico (CP)
Torreense (CP) 2-1 Loures (CP)
Sacavenense (CP) 2-0 1.º Dezembro (CP)
Vilafranquense (CP) 1-2 Mafra (CP)
Crato (D) 1-2 Sintrense (CP)
Pêro Pinheiro (CP) 5-2 Coruchense (CP)
Rabo Peixe (D) 0-3
Ideal (CP)
Praiense (CP)
4-1 Vale Formoso (D)
Alta Lisboa (D) 4-0 Flamengos (D)
Charneca Caparica (D) 0-2 Operário (CP)
Casa Pia (CP)
2-0 Pinhalnovense (CP)
Montijo (CP) 3-0 Lusitânia dos Açores (CP)
Canaviais (D) 1-4 Guadalupe (CP)
Farense (CP)
7-1 Estrela (CP)
Ferreiras (D) 2-2 Moura (CP), (2-5 aet)
Lusitano (D) 3-1 Vasco Gama (CP)
Almodôvar (D) 5-2 Quarteirense (D)
Olhanense (CP) 3-1 Almancilense (CP)

Louletano (CP) 0-0 Castrense (CP), (1-1 aet, 5-4 pens)
Armacenenses (CP) 0-1 Moncarapachense (CP)
Oriental (CP) 1-2 Lusitano VRSA (CP)



 

 

[fp home] [liga] [taças] [taça de portugal 2017/18] [taça de portugal - all winners] [taça da liga 2017/18] [taça da liga - all winners] [supertaça cândido de oliveira] [europe] [seleção] [articles] [various] [archive] [contacts/ links] [about fp]