twitter
@footballport

 

taça de portugal results - 2006/07

footballportugal

Dates/ Format:

03/09/06 First Round: Teams from the district leagues (D) and Division III (4th tier)
24/09/06 Second Round: Teams from the Segunda (II = 3rd tier)
11/11/07 Third Round: Teams from the Liga de Honra (LH = 2nd tier)
07/01/07 Fourth Round: Teams from the Liga (L = top tier)
21/01/07 Fifth Round
11/02/07 Sixth Round
28/02/07 Quarter-Finals
18/04/07
Semi-Finals
27/05/07
Final

N.B.
i) Note that the dates are approximate - some games may be re-scheduled because of European commitments/ TV schedules, etc.
ii) There are no replays; there is extra time and then penalties if necessary

 

FINAL 27/05/07

Sporting 1-0 Belenenses
(Liedson 87)

 

Semi-finals

19/04/07

Belenenses 2-1 Sporting Braga (aet, full-time 1-1)

18/04/07

Sporting 2-1 Beira-Mar

 

Quarter-finals (28/02/07)

Sp. Braga 2-0 Varzim (Liga de Honra) (25/03)
Beira Mar
2-0 Boavista
Sporting
2-1 Académica
Bragança (
Segunda Divisão) 1-2 Belenenses

 

Sixth Round (10/02/07)

Atlético (II) 0-1 Académica (L)
Odivelas (II)
0-1 Belenenses (L)
Boavista (L)
2-0 Nacional (L)
Pinhalnovense (II)
0-6 Sporting (L)
Maia (II)
0-2 Beira Mar (L)
Varzim (LH)
2-1 Benfica (L)
Naval (L)
0-1 Bragança (II)

Bye: Sp. Braga

 

Fifth Round

Atlético (II) 1-0 Santa Clara (H)
E. Amadora (L) 0-1
Naval (L)
Boavista (L) 3-1 Penalva do Castelo (II)
Beira Mar (L) 4-2 Louletano (II)
Varzim (H) 3-1 Sertanense (III) (aet)
Odivelas (II) 3-1 Mafra (II)
Sporting (L) 2-1 Rio Ave (H)
Sporting Braga (L) 2-1 Pontassolense (II)
Nacional (L) 0-0 Penafiel (H) (aet) (7-6 pens)
Gondomar (H) 1-4
Belenenses (L)
Maia (II) 1-0 D. Aves (L)
Pinhalnovense (II) 2-0 Camacha (II)
Leixões (H) 1-2
Académica (L)
Benfica (L) 2-1 União de Leiria (L)

Bye: Bragança (II)

Fourth Round

Académica (L) 2-1 V. Setúbal (L)
Valecambrense (III) 2-4
Varzim (LH)
Boavista (L) 3-1 Macedo Cavaleiros (III)
Estrela Amadora (L) 2-1 Feirense (LH) (aet)
Maia (II) 2-0 Lagoa (III)
Sporting Braga (L) 5-2 Portimonense (LH)
Gondomar (LH) 3-0 Rio Maior (II)
Beira-Mar (L) 6-0 Santana (III)
Paredes (II) 2-4
Belenenses (L) (aet)
FC Porto (L) 0-1
Atlético (II)
Estoril-Praia (LH) 1-1
Santa Clara (LH) (3-4 pens)
Sertanense (III) 1-0 Lusitânia Açores (II)
Penalva Castelo (II) 2-1 Maria Fonte (II)
Sporting Covilhã (II) 0-1
Mafra (II)
Juventude Évora (III) 1-4
Pinhalnovense (II)
Nacional (L) 3-0 Vizela (LH)
Benfica (L) 5-0 Oliveira do Bairro (II)
Naval (L) 4-0 Casa Pia (III)
Louletano (II) 1-0 Sporting Espinho (II)
Pontassolense (II) 2-1 Olivais e Moscavide (LH)
Desportivo das Aves (L) 1-0 AD Oliveirense (III)
Penafiel (LH) 1-0 Marítimo (L)
Santiago Açores (II) 0-1
Odivelas (II)
Leixões (LH) 2-1 Famalicão (II) (aet)
Bragança (II) 4-2 Marco (II)
União Madeira (II) 1-3
Sporting (L)
Camacha (II) 1-0 Olhanense (LH)
Paços Ferreira (L) 1-2
União Leiria (L)

Bye: Rio Ave (LH)

Third Round

Games between sides from the LIGA DE HONRA (2nd tier) and II DIVISÃO (3rd tier):

Operário (II)-Rio Ave (LH), 0-1 aet
Lusitânia Azores (II)-Desportivo das Chaves (LH), 2-0
Mafra (II)-V. Guimarães (LH), 2-1 aet

Avanca (II)-Gondomar (LH), 0-2
Vizela (LH)-Sp. Pombal (II), 1-0
Leixões (LH)-Ribeirão (II), 1-0
Trofense (LH)-
Rio Maior (II), 0-1

Games between sides from the LIGA DE HONRA and III DIVISÃO (4th tier):

Santa Clara
(LH)-Beira-Mar Monte Gordo (III), 3-1
Capelense Açores (III)-
Portimonense (LH), 0-3
O. Moscavide (LH)-Tocha (III), 1-0
Sintrense (III)-
Estoril (LH), 0-1
Sátão (III)-
Olhanense (LH), 0-0 aet (2-4 on penalties)
Mirandela (III)-
Feirense (LH), 2-2 aet (4-5 on penalties)

Games between sides from the
II DIVISÃO:

Covilhã
(II)-Tourizense (II), 1-0
Marco (II)- Lousada (II), 1-0
Maia (II)-Madalena (II), 1-0
Bragança (II)-Imortal (II), 3-2 aet (2-2 90 m)
Torreense (II) -
Atlético (II), 1-1 aet (2-4 on penalties)
Esmoriz (II)-
Pontassolense (II), 0-1
União Madeira (II)-Machico (II), 5-1
Sp. Espinho (II)-Eléctrico (II), 1-0
Lourosa (II)-
Famalicão (II), 0-2

Games between sides from the
II and III DIVISÃO:

At. Valdevez (III)-Paredes (II), 0-1
Joane (III)-
Louletano (II), 1-1 aet (1-3 on penalties)
U. Lamas (II)-
Santana (III), 1-1 (2-4 on penalties)
Camacha (II)-Alcobaça (III), 4-0
Sertanense (III)-Barreirense (II), 3-2 aet
Juv. Évora (III)-Pampilhosa (II), 2-2 aet (4-3 on penalties)
Pinhalnovense (II)-Paços Brandão (III), 4-1
Odivelas (II)-Ataense (III), 4-0
Penalva (II)-1.º Dezembro (III), 2-0 aet

Ol. Bairro (II)-UD. Oliveirense (II), 1-1 aet (5-4 on penalties)


Games between sides from the II DIVISÃO and District Leagues:

Maria Fonte
(II)-Bougadense (District), 3-0
Lagoa (III)-União Serra (Distrital), 4-0


Games between sides from the III DIVISÃO:

Sourense (III)-Santiago Azores (III), 1-2
Rebordosa (III)-
Macedo Cavaleiros (III), 1-3 aet

 

Second Round

Series A
Moreirense – Aliados Lordelo
Torcatense – Rebordosa
Ataense – Vila Meã
Serzedelo – Famalicão
Maia – Lixa
Fafe – Macedo Cavaleiros
Ribeira Brava – Bragança
Cerveira – Joane
Merelinense – Leça
Amares – Lousada
Freamunde – Valdevez
Oliveira Douro – Pontassolense
Ribeirão – Neves
AD Oliveirense – Tirsense
Marinhas – Mirandela
Isentos: Maria da Fonte e Bougadense

Series B
Gafanha – Valecambrense
Santana – Porto Moniz
Esmoriz – Portosantense
UD Oliveirense – Sanjoanense
Lusitânia Lourosa – Infesta
Dragões Sandinenses – Camacha
União Madeira – Caniçal
Marco – Canedo
União Lamas – Valonguense
Machico – Fiães
Espinho – Juventude Carregosense
Isentos: Paços Brandão e Paredes

Series C
Ginásio Alcobaça – Juventude Lajense
Covilhã – Mirandense
Sourense – Faial
Pombal – Marinhense
Peniche – Pampilhosa
Fátima – Penalva Castelo
Nelas – Lusitânia Açores
Santiago – Social Lamas
Sertanense – Marítimo Velense
Caranguejeira – Sátão
Capelense – Penamacorense
Portomosense – Tocha
União Coimbra – Operário
Madalena – Praiense
União Serra – Bidoeirense
Isentos: Tourizense, Oliveira Bairro, SC Marítimo e Avanca

Series D
Rio Maior – Povoense
Sintrense – Estrela Vendas Novas
Cartaxo – Casa Pia
Lagoa – Oeiras
Torreense – Almancilense
Odivelas – Real
Atlético – Serpa
Beira-Mar (Monte Gordo) – Silves
Ferreiras – Riachense
Oriental – Eléctrico Ponte Sôr
Barreirense – Vasco da Gama (Vidigueira)
Messinense – Pinhalnovense
Amora – 1.º Dezembro
Mafra – Atlético Cacém
Juventude Évora – Abrantes
Isentos: Imortal Albufeira e Louletano.

 

First Round

Northern Zone:

Merelinense - Vilaverdense

Marinhas - Mãe DÁgua (D)

Pedras Salgadas (D) - Amares

Bougadense (D) - Mondinense

Alijoense - Leça

Oliveirense - São Pedro Cova

Torcatense - Torre Moncorvo

Canas Senhorim (D) - Cerveira

Valdevez - Vila Real

Joane - Amarante

Mirandela - Vieira

Rebordosa - Vianense

Aliados Lordelo - Limianos

Vilanovense - Ataense

Oliveira Douro - Pedras Rubras

Ermesinde - Serzedelo (D)

Tirsense - Cabeceirense

Neves (D) - Brito

Byes: Canedo, Macedo Cavaleiros


Central Zone:

Tondela - Sourense

Valecambrense - Idanhense

Sátão - Lousanense (D)

Gandara - Marinhense

Carregosense (D) - Águeda

Caranguejeira - Oliveira Hospital

Peniche - Santacombadense

Alcobaça - Aguiar Beira (D)

Fazendense (D) - Paço Brandão

Sertanense - Anadia

Sanjoanense - São João Ver

Riachense - Águias Moradal (D)

Social Lamas - Bombarralense

União Coimbra - Seia

Gafanha - Monsanto

Bidoeirense - Benfica Castelo Branco

Valonguense - Caldas

Tocha - Milheiroense

Byes: Serra (D), Penamacorense


Southern Zone:


Cova Piedade - Santana

Porto Moniz (D) - Ponterrolense (D)

Oeiras - Alcochetense

Beira-Mar - Pescadores (D)

Amora - Lusitano Évora

O Elvas - Serpa

Juventude Évora - Montijo

Vasco Gama (D) - Lusitano VRSA

Oriental - Beja

Lagoa - Carregado

Câmara Lobos - Silves

Almansilense - Campinense

Casa Pia - Vasco Gama

Povoense - Oriolenses (D)

Cacém - Os Armacenenses (D)

Sintrense - Lourel

Monfortense (D) - Caniçal

Atlético Sport Clube - Ferreiras

Byes: 1.º Dezembro, Cartaxo


Azores:

Santiago - Micaelense

Nordeste (D) - Fayal

Praiense - Angrense

Marítimo Velense - Santo António

Marítimo - Vitória

Capelense - São Mateus (D)

Bye: Lajense (D)

 

[fp home] [liga] [taças] [europe] [seleção] [articles] [various] [archive] [various (archive)] [news (archive)] [news] [calendar 2014/15] [contacts/ links] [about fp]